Na co nezapomínat

Vitariánství, Raw Foodism či stravování syrovou stravou má nesporně  pozitivní účinky na zdraví organismu. Existují však živiny, které jsou pro  zdraví člověka důležité a  na které většina vitariánů často zapomíná. Na následujících řádcích Vám budou tyto živiny představeny a zároveň  Vám bude doporučeno, jakým způsobem je začlenit  do Vašeho  jídelníčku, abyste předešli možným komplikacím. Znovu připomínám, že  stravování syrovou stravou má velice pozitivní dopad na zdraví, je však  nutné, jako  téměř u každé činnosti, zvládnout základní pravidla.

Vitamín B12

Většina argumentů proti syrové stravě či veganství se vztahuje právě k nedostatku vitamínu B12. Ačkoliv jsme společnost, která se zaměřuje na prosazování stravování  tímto způsobem, musíme těmto argumentům dát za pravdu, průměrná hladina vitamínu B12 u vzorku vitariánů je nižší než 100 – 200 pg/ml, kdežto doporučovaná  hladina má přesahovat 400pg/ml. Změnou životního stylu, tzn. znečišťováním životního prostředí především půdy a na to navazující hygienou se do našeho těla  nedostává takové množství vitamínu B12, které je nezbytné pro správné fungování našeho organismu.

Jistě se ozvou hlasy, že někteří vegani či vitariáni se takto stravují již několik let a mají hladinu vitamínu B12 v pořádku. I to může být pravda. Jsou zdokumentovány případy vitariánů, kteří po dobu až 20 let vykazovali dostatečné množství vitamínu B12, než u nich došlo k dramatickému poklesu a rapidnímu vzniku symptomů různých onemocnění.

Mezi tyto symptomy a onemocnění patří slabost, únava, podrážděnost, deprese, nervové poruchy, problémy s koordinací, ztráta paměti, zmatenost, psychózy, průjmy, podrážděný jazyk, zvýšené riziko kardiovaskulárních chorob, poruchy plodu v těhotenství. Právě u žen vitariánek je nutné hlídat si hladinu vitamínu B12, protože plod ani vyvíjející se dítě živící se syrovou stravou nemá žádné zásoby vitamínů B12.

Z výše uvedeného vyplývá, že i tak prospěšné stravování, jakým je syrová strava, pokud je uchopená nesprávným způsobem, může vést k tragickým následkům. K předcházení možných problémů se doporučuje konzumovat vitamín B12 ve formě potravinových doplňků či v potravinách obohacených o vitamín B12.

Zdroje vitamínu B12:

Nejlepšími zdroji vitamínu B12 jsou doopravdy živočišné produkty (maso, mléko, vejce a vnitřnosti), ale za jakou cenu. Pro vitariány jsou vhodné řasy jako chlorela, spirulina či Nori, množství v nich obsažené však nestačí k pokrytí denních potřeb, ani fementované potraviny (miso, tempeh) se neukázaly příliš efektivní. Proto se pro vegany a vitariány doporučuje konzumovat vitamín B12 ve formě doplňků nebo společně s potravinami obohacenými vitamínem B12.

Doporučené dávkování:

  • min. 4mcg/den u potravin obohacených vitamínem B12
  • min. 10mcg/den u vitamínových doplňků
  • min. 1000mcg/týden u vitamínových doplňků, jsou-li užívány 2x týdně

Vitamín D

Další problematickou živinou nezbytnou pro správné fungování lidského organismu je vitamín D. Vitamín D je výchozí látkou pro tvorbu hormonu kalcitrolu, hormonu, který významně ovlivňuje syntézu vápníku a fosforu v našem těle. Prostřednictvím kalcitrolu se tak vitamín D stává nezbytným k udržení silné a zdravé kostry organismu.

Základním zdrojem vitamínu D jsou sluneční paprsky, přesněji řečeno se vitamín D vytváří pod kůží vlivem ultrafialového záření na derivát cholesterolu.

V letních měsících se doporučuje vystavování, co největší plochy kůže slunečním paprskům po dobu 15 min denně. V zimních měsících je doporučeno užívat vitamín D ve formě potravinového doplňku, pomineme-li ostatní zdroje (rybí tuk, mléko, játra, vaječný žloutek), které pro vitariány nepřichází v úvahu.    

Nedostatek vitamínu D způsobuje vysoký krevní tlak, nadváhu, diabetes, zvýšené riziko infarktu a řídnutí kostí.

Omega-3 mastné kyseliny

Poslední důležitou skupinou živin, na které by se nemělo zapomínat, jsou Omega-3 mastné kyseliny (často označované též PUFA omega-3). Jejich příznivý vliv na kardiovaskulární a centrální nervový systém, posilování imunity je všeobecně znám a podporován.

Nejlepšími zdroji těchto nenasycených kyselin jsou lněná semínka a jejich olej, vlašské ořechy, řepka olejná, dýňová semínka. Mezi další zdroje, které ale vitarián zřejmě nechce konzumovat, patří především ryby: losos, makrela, sleď, pstruh. Zajímavé je srovnání, kdy len ve 100g obsahuje téměř 7krát více Omega-3 mastných kyselin než losos.

Nedostatek Omega-3 mastných kyselin způsobuje vysoký krevní tlak, srdeční arytmii, záněty.


                                                                                      (Zdroj: VESANTO, Melina. Raw Food Diets: What's True, What's Not?. Hawai. 2010. přednáška)

PROČ NAKUPOVAT U NÁS
EXPEDUJEME
DO 24 HODIN
VĚTŠINA
ZBOŽÍ SKLADEM
KVALITNÍ
PŘÍRODNÍ PRODUKTY
PRAVIDELNÉ
AKCE A SLEVY